Automobilka z Mníchova ponúka pohľad na technológiu budúcnosti, ktorá využíva digitalizáciu na to, aby prispôsobila exteriér vozidla rôznym situáciám a individuálnym želaniam. Povrch modelu BMW iX Flow s technológiou E Ink môže meniť svoj odtieň podľa požiadaviek vodiča.

Technológia budúcnosti

Plynulé zmeny farby umožňuje špeciálne vyvinutá karoséria, ktorá je presne prispôsobená kontúram plne elektrického modelu iX. Po nabudení elektrickými signálmi prináša elektroforetická technológia na povrch rôzne farebné pigmenty, čo spôsobuje, že povrch karosérie získa požadované zafarbenie.

Štýlové, no hlavne účinné

Variabilná farba exteriéru môže prispieť aj k pohodliu v interiéri a k účinnosti vozidla. To sa dosahuje s prihliadnutím na rozdielne schopnosti svetlých a tmavých farieb pri odrážaní slnečného svetla a s tým spojenou absorpciou tepelnej energie. Biely povrch odráža oveľa viac slnečného svetla ako čierny. Z toho vyplýva, že prehrievanie vozidla a priestoru pre cestujúcich v dôsledku silného slnečného žiarenia a vysokých vonkajších teplôt možno znížiť zmenou exteriéru na svetlú farbu. V chladnejšom počasí pomôže tmavý vonkajší plášť vozidlu absorbovať citeľne viac tepla zo slnka.

V oboch prípadoch môžu selektívne zmeny farby pomôcť znížiť množstvo energie, ktoré klimatizácia vozidla potrebuje na chladenie a kúrenie. Tým sa znižuje množstvo energie, ktorú potrebuje elektrický systém vozidla, a spolu s tým aj spotreba paliva alebo elektriny vozidla. V čisto elektrickom automobile preto môže zmena farby podľa počasia prispieť aj k zvýšeniu dojazdu. V interiéri by technika mohla napríklad zabrániť prílišnému prehrievaniu palubnej dosky.

Ako to celé funguje?

Povrchová vrstva modelu BMW iX Flow s technológiou E Ink obsahuje mnoho miliónov mikrokapsúl s priemerom ekvivalentným hrúbke ľudského vlasu. Každá z týchto mikrokapsúl obsahuje záporne nabité biele pigmenty a kladne nabité čierne pigmenty. V závislosti od zvoleného nastavenia stimulácia pomocou elektrického poľa spôsobí, že sa biele alebo čierne pigmenty zhromažďujú na povrchu mikrokapsuly, čo dáva karosérii požadovaný odtieň.

Dosiahnutie tohto efektu na karosérii vozidla vyžaduje použitie mnohých presne pripevnených segmentov ePaper. Na zabezpečenie toho, že segmenty budú odrážať charakteristické obrysy vozidla a výsledné variácie svetla a tieňa, sa použili generatívne konštrukčné procesy.

Vysokú presnosť pri vytváraní každého segmentu zaručuje technológia laserového rezania. Po priložení segmentov a pripojení napájacieho zdroja na stimuláciu elektrického poľa sa celá karoséria zahreje a utesní, aby sa zaručila optimálna a rovnomerná reprodukcia farieb pri každej ich zmene.