Na svetovom veľtrhu CES 2022 v americkom Detroit generálna riaditeľka General Motors Mary Barra načrtl vlny zmien, ktoré prichádzajú, kde spoločnosť smeruje k masovej adaptácii elektrických vozidiel. Jednou z ukážok pokroku spoločnosti General Motors je predstavenie plne elektrického pick-upu Chevrolet Silverado. Prinášame vám detailné informácie o zmene, nie len v automobilovom priemysle, ale i v americkej kultúre samotnej.

Chevrolet Silverado EV vybudovaný od nuly

Vyvinutý od základov ako plne elektrické nákladné vozidlo na pokročilej GM platforme Ultium EV, ponúka kombináciu schopností, výkonu a všestrannosti spolu s pokročilými technológiami, ktoré posúvajú Silverado EV na nový level. S uvedení na trh bude Silverado EV dostupné v dvoch konfiguráciách, RST First Edition a model WT orientovaný na firemný fleet. Každý z nich ponúkne komplexnú sadu štandardných a dostupných bezpečnostných technológií. Prvý bude uvedený WT variant pre fleet zákazníkov. WT ponúkne pôsobivú schopnosť uspokojiť potreby firiem s cielom trvalo udržateľnej dopravy. Ťažná sila až 8 000 libier a 1 200 libier ložného zaťaženia robia z tohto pick-upu skvelého každodenného pomocníka.

Časom Chevrolet uvedie model so schopnosťou ťahať príves o hmotnosti 20 000 libier. Vlajková loď RST First Edition zahŕňa riadenie štyroch kolies, adaptívny vzduchový podvozok, Multi-Flex Midgate rozširujúci kapacitu ložnej plochy s delením zadných sedadiel 60:40. Dostupné sú aj Multi-Flex zadné dvere korby s elektrickým spínačom, 17-palcový displej infotainmentu, ktorému sekunduje11-palcovým prístrojový štít a viacfarebným head-up displej so zorným poľom cez 14 palcov. Ikona Overené komunitou

Podvozok je navrhnutý s nezávislým zavesením predných a zadných kolies, pričom výkon sa prenáša na až 24-palcové kolesá prostredníctvom dvojice motorov, ktoré tvoria systém e4WD. Automatické adaptívne vzduchové odpruženie umožňuje zdvihnutie alebo zníženie vozidla až o 5 cm. Schopnosť riadenia zadnej nápravy znižuje polomer otáčania pri nižších rýchlostiach a zlepšuje ovládateľnosť a stabilitu pri vyšších rýchlostiach, najmä pri ťahaní prívesu.

Prečítaj si aj ➡️ Namakaný elegán Mercedes-AMG GLE 63 4MATIC+

Úcty hodný výkon

Chevrolet Silverado EV umožňuje nabíjanie na verejných DC nabíjačkách s výkonom až 350 kW, čo podľa odhadov GM umožňuje dobitie 100 míľ za cca. 10 minút. Silverado EV má na palube až 10 zásuviek, ktoré poskytujú 10,2 kW čisto elektrickej energie pre nespočetné množstvo pracovných alebo rekreačných potrieb, vrátane napájania vášho domova požadovaným vybavením. Silverado EV je schopný nabíjať ďalšie EV pomocou dostupného nabíjacieho kábla a príslušenstva.

Chevrolet Silverado EV je poháňaný dvojicou elektromotorov s výkonom až 664 konských síl a krútiacim momentom cez 1000 Nm. Poháňané sú obe nápravy a zrýchlenie z 0 na 100 km/h predstavuje ib 4,5 sekundy. Dojazd elektrického pick-upu je odhadovaný na takmer 650 km na jedno nabitie.