V rámci predsezónnej prípravy sa slovenský automobilový reprezentant, Maťo Homola, postavil spoločne s tímom Hyundai | Janík Motorsport a úplne novým vozidlom Hyundai Elantra N TCR na štart pretekov TCR Eastern Europe, ktorých prvé kolo sa konalo tento víkend na maďarskom okruhu Hungaroring.

Preteky TCR Eastern Europe majú trocha odlišný formát ako TCR Europe, teda neponúkajú dva voľné tréningy ako TCR Europe, ale len jeden, no namiesto toho býva k dispozícii celý testovací deň, ktorý sa rozhodol český tím Hyundai | Janík Motorsport využiť na otestovanie nových vozidiel.

Prečítaj si aj: Ford Bronco – nelegálne donuty na ihrisku!

Testovanie bolo pre tím a jazdcov veľmi dôležité, keďže novinkou nie sú len vozidlá, ale aj nové pneumatiky, ktoré pre túto sezónu dodáva kórejská značka Kumho.

Maťo Homola na treťom mieste v kvalifikácii

V kvalifikácii obsadil Maťo tretiu priečku, z ktorej aj štartoval do prvých pretekov. Maťo sa tesne po štarte prepadol na 6. miesto, ale svojou výbornou jazdou sa prepracoval až na druhú priečku, na ktorej aj preteky dokončil.

Do druhých pretekov štartoval Maťo z deviatej priečky, keďže sa na štarte otáčalo poradie prvých 10 z cieľa prvých pretekov. Štart bol výrazne lepší a už v krátkej dobe sa pohyboval za jazdcom na prvom mieste. „Bolo to náročné, jazdil predo mnou hore dole a dosť nebezpečne. V technických pasážach som bol výrazne rýchlejší, no na rovinkách mi odchádzal. Preto som mu to tam „poslal“ a on do mňa zatočil,“ opísal Maťo. Došlo medzi nimi ku kontaktu a Maťo ho dokázal predbehnúť.

Nepríjemná penalizácia

Po prejazde cieľom na prvom mieste, s tímovými kolegami za chrbtom však radosť netrvala dlho a komisári rozhodli o penalizácii 10 sekúnd pre slovenského pretekára. „Jasné, že ma to mrzí, som pretekár a chcem vyhrávať, ale beriem to viac ako testovanie, neprišli sme sem zbierať body,“ uzatvoril Maťo.