Mercedes ako prv├í automobilka sp─║┼ła z├íkonn├ę po┼żiadavky smernice UN-R157 pre syst├ęm auton├│mn├ęho riadenia ├║rovne 3. ├Ürad pre motorov├ę vozidl├í (KBA) Mercedesu udelil schv├ílenie na z├íklade technick├ęho schva─żovacieho predpisu UN-R157. Automobilka tak pripravila p├┤du pre medzin├írodn├║ existenciu tohto syst├ęmu za predpokladu umo┼żnenia pr├şslu┼ínou legislat├şvou jednotliv├Żch ┼ít├ítov.

Mercedes DRIVE PILOT

ÔÇ×U┼ż roky pracujeme na zrealizovan├ş na┼íej v├şzie automatizovan├ęho jazdenia. So syst├ęmom zalo┼żen├Żm na LiDARoch sme vyvinuli pre na┼íe vozidl├í inovat├şvnu technol├│giu, ktor├í z├íkazn├şkom pon├║ka jedine─Źn├Ż a luxusn├Ż z├í┼żitok z jazdy a d├íva im to najd├┤le┼żitej┼íie: ─Źas. So s├║hlasom ├║radov sa n├ím podarilo dosiahnu┼ą prelom: sme prv├Żm v├Żrobcom vozidiel, ktor├Ż prin├í┼ía v Nemecku do s├ęriovej v├Żroby vysoko automatizovan├ę jazdenie.ÔÇť uv├ídza Markus Sch├Ąfer, ─Źlen predstavenstva Daimler AG a Mercedes-Benz AG za technologick├ęho oddelenia, v├Żvoj a n├íkup.

ÔÇ×T├Żmto m├ş─żnikom op├Ą┼ą dokazujeme na┼íu priekopn├şcku pr├ícu v┬áautomatizovanom jazden├ş a┬ásp├║┼í┼ąame z├írove┼ł radik├ílnu zmenu paradigmy. Prv├Żkr├ít za 136┬árokov automobilovej hist├│rie toti┼ż vozidlo za ur─Źit├Żch podmienok preber├í dynamick├║ ├║lohu jazdenia. Z├írove┼ł n├ís te┼í├ş, ┼że Nemecko t├Żmto schv├ílen├şm pokra─Źuje vo svojej ├║lohe priekopn├şka v┬áoblasti automatizovan├ęho jazdenia.“

Mercedes DRIVE PILOT najprv v Nemecku

Mercedes bude pon├║ka┼ą DRIVE PILOT v Nemecku na 13 191 dia─żni─Źn├Żch kilometroch. Rozsiahle testovanie u┼ż aktu├ílne prebiehaj├║ v USA a ─î├şne. DRIVE PILOT si vie poradi┼ą aj s ne─Źakan├Żmi situ├íciami. Na vhodn├Żch dia─żniciach a v hustej prem├ívke prevezme DRIVE PILOT ├║lohu jazdenia, a to do maxim├ílnej povolenej r├Żchlosti 60 km/h.

Ovl├ídacie prvky sa nach├ídzaj├║ vo volantu nad v├Żkrojmi pre palce po oboch stran├ích. Ak vodi─Ź aktivuje DRIVE PILOT, syst├ęm za─Źne regulova┼ą r├Żchlos┼ą, odstup a vedie vozidlo v r├ímci jazdn├ęho pruhu. Vyhodnocuje a zoh─żad┼łuje sa trasa, udalosti na trase a dopravn├ę zna─Źenie. DRIVE PILOT reaguje aj na ne─Źakan├ę dopravn├ę situ├ície, a to vyh├Żbac├şm man├ęvrom v┬á pruhu ─Źi brzden├şm.

Mercedes DRIVE PILOT

Ako funguje auton├│mia 3. stup┼ła?

DRIVE PILOT je zalo┼żen├Ż na senzorike sn├şmania okolia z bal├şka asisten─Źn├Żch jazdn├Żch syst├ęmov a obsahuje dodato─Źn├ę sn├şma─Źe. Tie Mercedes pova┼żuje za nevyhnutn├ę pre bezpe─Źn├ę vysoko automatizovan├ę jazdenie. Medzi tieto sn├şma─Źe patr├ş LiDAR, kamera v zadnom skle a mikrof├│n na detekciu maj├íkov pohotovostn├Żch vozidiel. Nech├Żba ani sn├şma─Ź vlhkosti v podbehoch kolies. Okrem ├║dajov zo sn├şma─Źov prij├şma DRIVE PILOT inform├ície o geometrii vozovky, profile trasy, dopravn├Żch zna─Źk├ích ─Źi mimoriadnych dopravn├Żch udalostiach z mapy, ako s├║ pr├íce na cest├ích ─Źi nehoda.

Pre─Ź├ştaj si aj Ô×í´ŞĆ Ultrav├Żkonn├ę C├ę─Źko od Manhart-CR 700 Wagon

Ak vodi─Ź neprevezme riadenie vozidla ani po uplynut├ş doby na prevzatie riadenia, z┬ád├┤vodu zdravotn├ęho probl├ęmu ─Źi inej pr├ş─Źiny, syst├ęm vozidlo brzden├şm privedie vozidlo do ├║pln├ęho zastavenia a aktivuje v├Żstra┼żn├ę sm─Ťrovky. Po─Źas st├ítia sa aktivuje n├║dzov├ę volanie Mercedes-Benz, pri─Źom sa dvere a┬áokn├í otvoria, aby sa osob├ím poskytuj├║cim prv├║ pomoc u─żah─Źil pr├şstup do vozidla.

Mercedes DRIVE PILOT

DRIVE PILOT dovol├ş paradoxne vodi─Źovi odp├║ta┼ą svoju pozornos┼ą od dopravn├ęho diania a┬ávenova┼ą sa ur─Źit├Żm sekund├írnym ─Źinnostiam. Vodi─Ź m├í ─Źas na komunik├íciu s┬ákolegami cez kancel├íriu v┬áautomobile (In-Car-Office), p├şsanie mailov, ─Źi surfovanie na internete. V┬áre┼żime DRIVE┬áPILOT mo┼żno sp├║┼í┼ąa┼ą aplik├ície centr├ílneho displeja, ktor├ę s├║ ┼ítandardne po─Źas jazdy ablokovan├ę.

Prv├ş z├íkazn├şci si m├┤┼żu k├║pi┼ą S-ko s┬ámimoriadnou v├Żbavou DRIVE PILOT u┼ż v┬áprvej polovici roka 2022 a┬áv┬áhustej prem├ívke, v┬áz├ípchach a na vhodn├Żch dia─żni─Źn├Żch ├║sekoch v┬áNemecku bud├║ m├┤c┼ą jazdi┼ą vysoko automatizovane a┼ż do r├Żchlosti 60┬ákm/h. Syst├ęmov├ę schv├ílenie sa vz┼ąahuje aj na triedu EQS.