Luxusný segment automobilov značky BMW vstupuje do novej éry inovácií zameraných na trvalú udržateľnosť a digitalizáciu. Celosvetovo najúspešnejší výrobca prémiových vozidiel predstavuje spolu s novým modelom BMW radu 7 smer, ktorým sa vydajú možnosti v oblastiach ako radosť z jazdy, jedinečný komfort cestovania a digitálny zážitok na najvyššej úrovni.  

Nové BMW 7 – symbol inovatívnej sily

Nové BMW 7, v poradí už siedma generácia BMW radu 7 zosobňuje moderný štýl, ktorý sa v dizajne exteriéru a interiéru zameriava na najpodstatnejšie prvky. Dizajnu prednej časti vozidiel BMW v luxusnom segmente dominujú prvky, ktoré sú pre značku typické, no zároveň zachovávajú odstup a rozdiel medzi luxusnými a ostatnými vozidlami v ponuke automobilky BMW. Patria medzi ne napríklad aj rozdelené predné svetlomety, pričom denné svetlomety sa na požiadanie dodávajú aj v BMW krištáľovej verzii Iconic Glow.

Emotívne príťažlivé efekty pri odomykaní a zamykaní vozidla vytvárajú podsvietené krištále Swarovski, podsvietené BMW obličky masky chladiča či dynamický svetelný koberec pri dverách, na požiadanie sa dodáva aj dvojfarebné lakovanie. Progresívny charakter luxusného sedanu zvýrazňujú inovatívne prvky, ako sú širokouhlá obrazovka BMW Theatre Screen, multisenzorický zážitok z vozidla BMW iDrive s najnovšou generáciou operačného systému BMW Operating System 8, plus zakrivená obrazovka BMW Curved Display a Manoeuvre Assistant pre automatizované parkovanie a manévrovanie.

Okrem zvýšenej úrovne pohodlia a jedinečného zábavného systému vo vozidle, je v ponuke aj možnosť vybaviť zadnú časť doplnkami s označením Executive Lounge, ktoré obsahujú upravenú polohu nastaviteľného sedadla a nové čalúnenie interiéru od BMW Individual s označením Merino koža/kašmírová vlna. Súčasť štandardnej výbavy tvoria aj 4-zónová klimatizácia s filtrom nano častíc či najväčšie pevné panoramatické strešné okno v segmente.

 Agílnejšia, dlhšia, jednoducho skvelá

Nové BMW radu 7 bolo od základov navrhnuté pre mimoriadne náročné cieľové skupiny, pričom bude pôsobiť na náročnom globalizovanom trhu. To sa odráža aj v portfóliu pohonných jednotiek dôsledne vybraných pre daný trh, ktoré zahŕňa exkluzívne verzie pre Čínu, ktorá v súčasnosti predstavuje najdôležitejší trh spoločnosti. V ponuke sa nachádza aj naftový pohon určený pre Európu.

Nová generácia luxusných sedanov značky BMW prináša úplne nový rozmer vnútorného priestoru. Na rozdiel od svojich predchodcov bude nové BMW radu 7 celosvetovo dostupné výhradne ako model s dlhým rázvorom, ktorý vďaka medzigeneračnému nárastu o 5 milimetrov zväčšuje priestor vzadu.

Prečítaj si aj: Modernizované BMW X7 – kontroverzia a nové smerovania značky

Celková dĺžka narástla o 130 mm na 5,3 metra. Nová rodina BMW radu 7 zahŕňa aj modely značiek BMW i a BMW M, ktoré umožňujú, aby sa do popredia dostali viaceré z vlastností vozidla – od elegantných, moderných a trvalo udržateľných až po expresívne, športové a dynamické.

Jedinečný digitálny zážitok systému Operating System 8.

Radosť z jazdy, komfort na dlhé vzdialenosti a užívateľský zážitok v novom BMW radu 7 do značnej miery formujú aj najnovšie inovácie v oblasti digitalizácie. Nové BMW radu 7 ponúka zákazníkom nový mnohozmyslový zážitok z vozidla pomocou ovládania BMW iDrive s najnovšou generáciou operačného systému BMW Operating System 8. S plne digitálnym zakriveným displejom BMW Curved Display, ktorý pod jedným krycím sklom zakriveným smerom na vodiča skrýva 12,3-palcovú digitálnu prístrojovú dosku a 14,9-palcovú stredovú obrazovku.

Vodič sa môže tešiť z kontaktu s inovatívnou interaktívnou lištou BMW Interaction Bar, s vylepšenými schopnosťami osobného asistenta BMW Intelligent Personal Assistant, s ďalšími režimami My Modes, s najnovšou verziou BMW Head-Up Display a s funkciou rozšírenej reality Augmented View, ktorá je prvýkrát dostupná priamo na digitálnej prístrojovej doske. Vďaka tomu sa intuitívny dialóg medzi vodičom a vozidlom posunul na novú úroveň. 

Luxus a pohodlie prvej triedy

Zadných pasažierov víta jedinečná ponuka zábavy v podobe nového systému BMW Theatre Screen. Ide o 31,3-palcový panoramatický displej vo formáte 32 : 9 s rozlíšením 8K, ktorý sa rozprestiera smerom nadol od strechy a mení druhý rad sedadiel na exkluzívnu súkromnú kinosálu na kolesách.

Vodič a spolujazdec môžu na ovládacom displeji prvý raz využiť aj streamovanie programov video-on-demand z kanála YouTube. Na ovládanie zabudovaného infotainmentu, telefonovania na zadných sedadlách, polohy sedadla a osvetlenia interiéru slúžia 5,5-palcové dotykové ovládače zabudované do zadných sedadiel. Na požiadanie sa dodáva aj navigačný systém BMW Maps, ktorý využíva technológiu cloud spolu so zobrazením navigačných pokynov pomocou rozšírenej reality Augmented View.

Inovatívne technológie nového BMW 7

Rozsiahle inovácie podvozka sa zamerali na dokonalé spojenie radosti zo športovej jazdy a prvotriedneho komfortu pre zadných pasažierov. Preto bude súčasťou štandardnej výbavy vzduchové odpruženie na oboch nápravách doplnené o adaptívne tlmiče. Na požiadanie sa dodáva natáčanie zadných kolies Integral Active Steering a systém Executive Drive Pro s upravenými aktívnymi skrutnými stabilizátormi.

Inovatívny balík technológií s novou generáciou snímačov, novým softvérovým vybavením a s výkonnou výpočtovou platformou tvorí výnimočný potenciál pre autonómnu jazdu na úrovni Level 3 vrátane rozšírených funkcií automatizovaného parkovania.

Nový asistenčný systém Manoeuvre Assistant si dokáže zapamätať viacero parkovacích manévrov s dĺžkou až 200 metrov pre každý z manévrov. Keď sa vozidlo priblíži k zapamätanému štartovaciemu bodu, systém Manoeuvre Assistant prevezme všetky úlohy spojené s ovládaním vozidla vrátane kontroly zrýchľovania, brzdenia a riadenia, ako aj zmeny smeru jazdy vpred či vzad. Vodič sa môže počas celého manévru sústrediť na sledovanie okolia vozidla.

 

Portfólio pohonných jednotiek

Nové BMW 7 teraz vôbec prvýkrát ponúka na výber spaľovacie motory, plug-in hybridné systémy (s dojazdom do vzdialenosti viac ako 80 kilometrov), ako aj plne elektrický pohon.

Dôležitou vlastnosťou elektrických modelov je možnosť rýchleho nabíjania jednosmerným prúdom s výkonom až do 195 kW, takže po 10 minútach sa dokáže dojazd zvýšiť až o 170 kilometrov. Nabíjanie zlepšuje možnosť predohriať batériu, aby bola ideálne pripravená na taký nabíjací výkon.

 

Dva modely BMW M vychádzajúce z novej sedmičky

Nová rodina modelov BMW radu 7 sa na všetkých svetových trhoch rozšíri o dva modely BMW M vybavené elektrifikovanými pohonmi. Nový model BMW M760e xDrive, ktorý sa predstaví na jar 2023, dosahuje výkon 420 kW (571 k) a krútiaci moment 800 Nm. 

Budúci vlajkový model, nové BMW i7 M70 xDrive bude mať plne elektrický pohon s dvoma motormi (po jednom na prednej aj zadnej náprave) a bude dostupný v priebehu roku 2023. Systém generuje maximálny výkon výrazne presahujúci hodnotu 440 kW (600 k) a maximálny krútiaci moment viac ako 1 000 Nm. Najvýkonnejší model značky BMW, aký bol kedy vyrobený pre bežnú premávku, zrýchli z 0 na 100 km/h za menej ako 4,0 sekundy.