Po niekoľkotýždňovom prerušení spoločnosť ŠKODA AUTO obnovila výrobu modelu ENYAQ iV. Spočiatku bude z liniek schádzať približne 1 000 vozidiel za týždeň, kapacita sa však bude postupne navyšovať. Dôvodom pre prerušenie výroby boli obmedzené dodávky káblových zväzkov od dodávateľov z Ukrajiny.

Spoločnosť ŠKODA AUTO vo svojom hlavnom výrobnom závode v Mladej Boleslavi obnovila výrobu plne elektrického SUV modelu ENYAQ iV. Kvôli obmedzeným dodávkam káblových zväzkov bolo nutné produkciu na niekoľko týždňov prerušiť.

Škoda Enyaq obnovenie výroby

Teraz sú dodávky potrebných súčiastok opäť zabezpečené a výrobu možno obnoviť. Dlhodobým cieľom spoločnosti ŠKODA AUTO je zachovanie plnej výrobnej kapacity. To však závisí od dostupnosti súčiastok, pričom ďalší vývoj v tejto chvíli nie je možné predpovedať.

Škoda Enyaq obnovenie výroby týždňovú kapacitu 1 000 vozidiel a táto úroveň sa bude počas nasledujúcich dvoch mesiacov postupne zvyšovať. V dlhodobom horizonte sa v závode v Mladej Boleslavi denne vyrobí až 370 automobilov ENYAQ iV a ENYAQ COUPÉ iV.

Prečítaj si aj: Maťo Homola skončil na Hungaroringu v pretekoch TCR druhý

Prvé SUV značky ŠKODA s plne elektrickým pohonom predstavuje pre českú automobilku zatiaľ najväčší krok v realizácii svojej stratégie elektromobility. ENYAQ iV vychádza z modulárnej elektrifikovanej platformy (MEB) koncernu Volkswagen. Vozidlo vzniká v hlavnom výrobnom závode spoločnosti ŠKODA AUTO v Mladej Boleslavi a je tak jediným modelom na báze MEB v Európe, ktorý sa vyrába mimo územia Nemecka.

Situácia vo fabrike Mladá Boleslav

Automobilka kvôli modelu ENYAQ iV prebudovala doterajšiu linku a upravila ju aj pre potreby vozidiel kategórie MEB. Vďaka tomu tu – ako v jedinom európskom závode koncernu Volkswagen – prebieha súčasne výroba automobilov so spaľovacími motormi (na modulárnej platforme MQB) a elektromotormi (na platforme MEB). Z rovnakej linky tak okrem plne elektrického SUV schádza aj najpredávanejší model OCTAVIA.

Postoj k situácii na Ukrajine

Koncern Volkswagen, vrátane automobilky ŠKODA AUTO, prijal správy o vojne na Ukrajine s veľkými obavami a zdesením. Naďalej dúfame v rýchle zastavenie vojenských akcií a v návrat k diplomacii. Sme presvedčení o tom, že k udržateľnému riešeniu konfliktu môže prísť jedine na základe medzinárodného práva.

V spojitosti s ruským útokom na Ukrajinu a jeho následkami sa predstavenstvo koncernu Volkswagen rozhodlo s okamžitou platnosťou až do odvolania zastaviť výrobu vozidiel v Rusku. Toto rozhodnutie sa vzťahuje na ruské výrobné závody v Kaluge a Nižnom Novgorode.

S okamžitou platnosťou takisto zastavujeme export vozidiel do Ruska. Pozastavením obchodných aktivít v Rusku predstavenstvo koncernu Volkswagen reaguje na celkovú situáciu, ktorá sa vyznačuje značnou neistotou a rozvratom.