Lexus odhalil nové vodíkové vozidlo na jazdu s prakticky nulovými emisiami v kombinácii s terénnymi schopnosťami. Jeho názov znie Lexus ROV (Recreational Off-highway Vehicle). Dizajnéri model stavali, ako vozidlo zapadajúce do prírodného prostredia. Do konceptu sa premietajú všetky charakteristické znaky ATV vozidiel, či už ide o priznané zavesenie kolies, ochrannú klietku alebo pneumatiky na bahnitý povrch. Vozidlo je dlhé 3 metre a široké 1,7 metra, pričom výškou nepresiahne 1,8 metrovú hranicu.

Skelet ponúka potrebnú ochranu posádky, pričom začleňuje charakteristickú masku chladiča Lexus. Predné blatníky zaisťujú ochranu pri nečakanom kontakte so skalami či nánosmi blata. Prepracovaný bronzový lak ide ruka v ruke s ľahkou karosériou a prvkami odpruženia navrhnutými, pre maximálne pohodlie a zábavu v teréne. Najnovší dizajnový jazyk značky Lexus aplikuje motív písmena L na predných aj zadných svetlometoch a písmenové označenie LEXUS v zadnej časti vozidla.

Lexus zhmotňuje kvalitu a remeselné spracovanie

Exteriér a posed modelu ROV sú ukážkou kvality dielenského spracovania Lexus, pri rekreačnom vozidle tohto typu. Z luxusných detailov spomeňme volant obšitý kožou a vymodelovanú hlavicu radiacej páky či sedadlá s prvkami odpruženia, ktoré skvelo vyhladzujú nerovnosti. Prvý vodíkový spaľovací motor spĺňa všetky prísne požiadavky výrobcu na kvalitu, odolnosť a spoľahlivosť.

Čistý vodíkový pohon

Pri napĺňaní cieľov uhlíkovej neutrality Lexus zachováva radosť za volantom. Lexus ROV zhmotňuje zvukový prejav spaľovacieho motora a agilný nárast krútiaceho momentu, ktorý je spojený s rýchlym spaľovaním vodíka, o ktorom je Lexus presvedčený, že k modelu ROV patrí.

Prečítaj si aj ➡️ Manthey Porsche GT3 992

Prostredníctvom konceptu ROV sa Lexus snaží zachovať nefalšovanú radosť z jazdy s nižšou uhlíkovou stopou. Na pohon vozidla ROV slúži vodíkový spaľovací motor s objemom 1,0 litra. Ten funguje podobne ako motor benzínový, len v tomto prípade s vysokotlakovým zásobníkom na stlačený vodík, ktorý sa presne dávkuje systémom priameho vstrekovania. Dôležitá skutočnosť je produkcia nulových emisií pri zanedbateľnom spaľovaní motorového oleja.

Lexus ROV

Lexus, ako ho poznáme!

Vzhľadom na ľahkú karosériu pozostávajúcu z trubkového rámu sa vodič môže tešiť na prirodzené jazdné správanie vozidla, typický jazdný prejav Lexus a možnosť vydať sa kamkoľvek. Lexus ROV je navrhnutý pre agilnú a pohodlnú jazdu. Predstavuje dynamicky dizajn v kombinácii so skvelou odozvou vodíkového pohonu, a tak je vozidlom s mimoriadnymi terénnymi schopnosťami pre maximálnu radosť za volantom.

Lexus ROV

„Lexus ROV je našou odpoveďou na stále vyšší záujem o aktivity vonku a dobrodružného ducha záujemcov o luxusné produkty. V role koncepčného modelu spája našu túžbu vyvíjať aj produkty zamerané na životný štýl s nepoľavujúcim hľadaním nových technológií podporujúcich uhlíkovú neutralitu. Ponúka nielen mimoriadne atraktívne jazdné vlastnosti, ale vďaka svojmu vodíkovému motoru aj prakticky nulové emisie,“  tvrdí Spiros Fotinos, riaditeľ spoločnosti Lexus Europe.